Mafia najradšej perie peniaze v reštauráciách a realitkách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mafia
Foto: SITA

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Zločinecké skupiny na Slovensku využívajú na „prepranie“ peňazí z trestnej činnosti najmä reštauračný a realitný biznis a podnikanie v rekreačných službách a stavebníctve. Tvrdí to Správa o činnosti Slovenskej informačnej služby v roku 2013, ktorú v utorok zobral parlament na vedomie.

Organizované zločinecké skupiny sa u nás podľa správy naďalej venujú hlavne distribúcii omamných a psychotropných látok, nelegálnej migrácii, prostitúcii a úžerníctvu. „Zdrojom ich príjmov zostala aj násilná trestná činnosť, napríklad vyberanie tzv. výpalného od podnikateľov, lúpeže, vydieranie, vraždy na objednávku a podobne,“ konštatuje materiál. Vlani si udržiavali silné postavenie balkánske zločinecké skupiny, ktoré obchodujú s drogami.

SIS preverovala vlani obchody s výrobkami obranného priemyslu. V druhom polroku 2013 tajná služba zachytila a vyhodnotila viacero aktivít, ktoré sa týkali pokusov o export výrobkov obranného priemyslu na Blízky východ.

V oblasti boja proti terorizmu SIS počas roka 2013 nezaznamenala bezprostredné teroristické ohrozenie na našom území, ani účasť Slovákov v teroristických aktivitách v zahraničí. SIS tiež zaznamenala rizikové aktivity niektorých zahraničných spoločností na Slovensku, ktoré by mohli byť využívané v prospech cudzích spravodajských služieb.

Korupcia aj pri daňových kontrolách

V oblasti korupcie SIS získala informácie o podozreniach z korupcie výkonného manažéra vyššieho manažmentu štátnej spoločnosti. Ten pravdepodobne za úplatok manipuloval verejným obstarávaním a udeľoval zákazky spriaznenej obchodnej spoločnosti.

SIS poukázala aj na podozrenie z korupcie predstaviteľa samosprávy, ktorý cez sprostredkovateľa údajne požadoval úplatky od investorov za súhlas samosprávy s ich investičnými zámermi. Podozrenia z korupcie zaznamenali aj v súvislosti s vykonávaním daňových kontrol.

SIS tiež poukázala na prípady, v ktorých boli údajne neoprávnene čerpané poľnohospodárske dotácie na obrábanie pozemkov, ku ktorým príjemca dotácie nemal vlastnícke ani užívacie právo a neobrábal ich.

SIS by mala dostať viac peňazí

SIS informovala príslušné orgány aj o zneužívaní dotácií z eurofondov, ktoré boli určené na sociálne účely pre potreby jednej z obcí a na rekonštrukciu kultúrneho zariadenia ďalšej obce ich štatutárnymi zástupcami.

Tajná služba tiež zbierala informácie o podozreniach z podvodov so štátnymi pozemkami. „SIS poukázala na skupinu osôb, ktorá údajne v spolupráci so zamestnancom štátneho úradu získala štátne pozemky v lukratívnej oblasti pod trhovú cenu,“ uvádza správa.

Slovenská informačná služba by mala mať budúci rok k dispozícii 44,3 milióna eur. Oproti schválenému rozpočtu na rok 2014 ide o nárast o 1,39 milióna eur (3,23 percenta). Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015. Rozpočet pre tajnú službu odobril tento týždeň parlamentný osobitný výbor na kontrolu činnosti SIS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať