Mediálne dezinformácie: Prečo sú nebezpečné a ako odhaliť skutočnú pravdu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Coworkers standing near a wall
Foto: Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa nedávno uskutočneného výskumu prijímame v súčasnosti v priebehu 24 hodín toľko údajov ako naši predkovia na začiatku 15. storočia za celý život. No sú všetky informácie pravdivé a ako rozpoznať mediálne dezinformácie? Analytická videoreportáž, ktorú na platforme ESSC zverejnil expert na spravodajské služby Egon Cholakian, pomáha rozpoznať základné atribúty klamstiev.

V dnešnej dobe digitálnej éry, kde sa informácie šíria bleskovou rýchlosťou, sa stáva čoraz dôležitejšie rozpoznať pravdu od nepravdy. Väčšina z nás je zaneprázdnená prácou, domácimi prácami a rodinnými povinnosťami, preto je ťažké nájsť si čas na overenie správnosti toho, čo počujeme alebo čítame – či je to pravda alebo lož, či je to správne alebo nie – často sa spoliehame na médiá, že toto rozhodnutie urobia za nás.

V dôsledku toho sa naša myseľ často stáva zaujatou voči určitým témam, ľuďom, organizáciám, udalostiam a názorom jednoducho preto, že naše postoje k nim boli zámerne formované predžuvanými informáciami – alebo, ako sa to v poslednom čase stáva čoraz častejšie – DEZINFORMÁCIAMI.

Nebezpečný vplyv dezinformácií na spoločnosť

Dezinformácie môžu mať hlboký vplyv na naše myslenie a konanie. Podľa spravodajského lektora a experta na národnú bezpečnosť Dr. Egona Cholakiana, napríklad nesprávne vnímanie americkej ekonomiky, ktoré je dôsledkom pesimisticky ladených správ, môže byť príčinou spoločenského úpadku. Príjem dezinformácií môže viesť k strate dôvery vo vlastné schopnosti, v rodinu, krajiny a v konečnom dôsledku aj v demokraciu.

Pochopenie toho, ako vám príjem dezinformácií môže uškodiť, ako sa pred nimi chrániť a ako oddeliť zrno od pliev, pokiaľ ide o pravdivosť informácií, sú kľúčové zručnosti. Všetky tieto poznatky prináša nová závažná a oči otvárajúca analytická videoreportáž, ktorú na platforme ESSC zverejnil Dr. Egon Cholakian. Video so slovenským prekladom nájdete na internete pod názvom „Neviditeľná vojna. Kto vedie náš svet do záhuby?

Dr. Egon Cholakian sa môže pochváliť pozoruhodnou minulosťou federálneho lobistu, registrovaného zahraničného zástupcu a člena Nadácie geopriestorového spravodajstva Spojených štátov. Počas svojho pôsobenia spolupracoval so štyrmi prezidentmi USA vrátane účasti v Reaganovom kuchynskom kabinete, s tromi poradcami pre národnú bezpečnosť a riaditeľom Ústrednej spravodajskej služby (CIA).

Ako rozpoznať očierňovanie a dezinformácie v článkoch

Vplyv mediálnych dezinformácií teda netreba podceňovať. Ako ich však rozpoznať? Na pomoc pri pochopení Egon Cholakian uvádza názorný príklad. Skúma zámernú dezinformačnú kampaň zameranú na Medzinárodné spoločenské hnutie ALLATRA, dobrovoľnícku organizáciu, ktorá sa angažuje v boji proti klimatickým zmenám a sídli v USA.

ALLATRA je celosvetová sieť dobrovoľníkov pôsobiacich vo viac ako 180 krajinách. Dôkladný prehľad jej iniciatív ukazuje, že pôsobí nad rámec politických a náboženských hraníc a jej cieľom je zjednotiť výskumníkov a nadšencov s cieľom spoločne riešiť klimatickú krízu a presadzovať demokratické princípy.

Ako objasňuje Cholakian, pred desiatimi rokmi sa proti ALLATRA spustila zámerná očierňujúca kampaň, ktorú iniciovali antikultové skupiny často kritizované za teroristické metódy prenasledovania jednotlivcov a komunít. Skutočné dôvody, ktoré za tým stoja, ďaleko presahujú obyčajnú očierňujúcu kampaň, viažu sa na obavy o národnú bezpečnosť.

Keďže v súčasnosti má viac verejných činiteľov, politikov a strán tendenciu používať dezinformácie a očierňovanie proti svojim protivníkom s cieľom zámerne zničiť reputáciu, je veľmi dôležité rozpoznať pravdu od nepravdy. Býva to však náročné. Manipulačné techniky médií sú totiž navrhnuté tak, aby obchádzali naše kritické myslenie, a tým sa stávame obeťou falošných príbehov a dezinformácií. Existuje však 5 jednoduchých tipov, ako rozoznať, či čítame očierňujúci článok o osobe alebo organizácii.

Hlavné znaky očierňujúceho článku

  1. Nepravdivé tvrdenia a vyhlásenia: Článok obsahuje fakticky nesprávne tvrdenia, vytrhnuté z kontextu, mnoho znevažujúcich označení a urážlivých slov. Napríklad v prípade ALLATRA to boli slová ako „sekta“, „kult“ atď. ktoré sa nijako netýkajú činnosti organizácie.
  2. Nastoľujú sa citlivé témy: Autor sa odvoláva na témy, ktoré sú pre verejnosť citlivé, a zámerne vešia obraz organizácie alebo osoby na známy negatívny obraz inej osoby alebo organizácie.
  3. Narážky: Článok naznačuje výlučne negatívne charakteristiky o osobe alebo organizácii.
  4. Žiadny dôkaz pravdy: Nie je uvádzaná pravdivosť poškodzujúcich tvrdení.
  5. Neoverené tvrdenia: Článok obsahuje neoverené tvrdenia alebo obvinenia a je napísaný zjavne nekorektným tónom.

Mechanizmy šírenia dezinformácií aj na Slovensku a Česku

Dezinformácie nie sú len o poškodzovaní reputácie jednotlivcov alebo organizácií, ale používajú sa na šírenie nenávisti a rozdeľovanie spoločnosti. Podľa Cholakiana za mnohými dezinformáciami stoja organizované skupiny s cieľom destabilizovať demokratické štruktúry.

Ako príklad uviedol vo svojom videu Slovensko a Česko. Odhalil, že obe krajiny sú uprostred plánovaného útoku antikultových organizácií zameraného na zničenie demokratických hodnôt. Podľa ich plánov má byť Slovensko prvou krajinou v Európskej únii, kde bude demokracia zničená pomocou ich metód propagandy a dezinformácií, a ďalej sa podľa ich plánu bude táto osvedčená schéma aplikovať na všetky ostatné krajiny Európskej únie s cieľom totálneho víťazstva nad demokraciou.

Dr. Cholakian vyzýva každého, aby si uvedomil vplyv informácií, ktoré prijíma, a aby aktívne pracoval na rozvoji svojho kritického myslenia. Jeho video „Neviditeľná vojna. Kto vedie náš svet do záhuby? je cenným zdrojom pre každého, kto chce chrániť seba a svoju spoločnosť pred škodlivými vplyvmi dezinformácií. Vyzbrojení týmito poznatkami môžeme lepšie chrániť naše demokratické hodnoty a budovať silnejšiu, informovanejšiu spoločnosť.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Earth Save Science Collaborative

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Earth Save Science Collaborative