Londýn pred 5 rokmi napadli teroristi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Londýn
Foto: SITA/AP

LONDÝN 7. júla (WEBNOVINY) – Británia si v stredu pripomína 5. výročie samovražedných útokov na londýnsky dopravný systém, pri ktorých zomrelo 56 osôb vrátane 4 útočníkov a viac ako 700 ľudí utrpelo rozličné zranenia. Na neformálnej spomienkovej slávnosti pri pamätníku obetí útoku v Hyde parku položia v mene premiéra Davida Camerona a londýnskeho primátora Borisa Johnsona vence. Neúčasť premiéra a primátora na slávnosti sklamala príbuzných obetí.

Séria výbuchov v metre a v autobusoch v Londýne je zatiaľ posledným teroristickým útokom, ktorým čelí podzemná dráha v britskej metropole od 70. rokov.

1973 – Vlna bombových útokov v septembri zranila 18 ľudí na staniciach Victoria, Euston a King´s Cross. Pyrotechnici zneškodnili ďalšiu nálož na stanici Baker Street.

1975 – V októbri zahynula jedna osoba a 20 bolo zranených pri výbuchu na námestí Piccadilly neďaleko vchodu do stanice metra Green Park.

1976 – Vodiča súpravy metra zabil pravdepodobne terorista krátko potom, čo pred stanicou West Ham explodovala nálož v aute a zranila deväť ľudí.

– V podzemnom vlaku na stanici Wood Green vybuchla bomba, jeden človek bol zranený.

– Osem pasažierov zranil výbuch na stanici Cannon Street.

1983 – Polícia v októbri zneškodnila zápalnú bombu na koľajach na stanici London Bridge, kde vypukol požiar aj dva mesiace predtým.

1991 – Pri výbuchu na stanici Victoria 18. februára zahynul jeden človek a 40 bolo zranených. K atentátu sa prihlásila Írska republikánska armáda (IRA). Druhá bomba explodovala na stanici Paddington, nikto neutrpel zranenia.

– V depe metra našli 29. augusta tri zápalné bomby.

1992 – Zápalná nálož vybuchla 7. februára na stanici Barking, nikomu sa nič nestalo.

– Explózia na stanici Hampstead 22. decembra.

1993 – Výbuch na stanici South Kensington 3. februára, nikto nebol zranený.

2002 – Polícia v novembri zatkla troch mužov severoafrického pôvodu podozrivých z prípravy plynového útoku v metre.

Najvážnejšia nehoda v londýnskom metre sa stala v roku 1975. Vlak na stanici Moorgate narazil do steny. Zahynulo 43 ľudí, viac ako 100 bolo zranených.

– Požiar na stanici King´s Cross v roku 1987 zabil 31 ľudí, 150 utrpelo zranenia.

Prvý výbuch nastal v metre niekoľko minút pred deviatou a v priebehu necelej polhodiny vybuchli ďalšie tri nálože v troch staniciach metra. Stanice metra po treťom výbuchu uzavreli. Pol hodinu nato vybuchla nálož v poschodovom autobuse.

Bezprostredné reakcie svetových médii a vlád vo svete na teroristický útok

– Španielska vláda ostro odsúdila „barbarské útoky“ v Londýne a vyjadrila svoju solidaritu s britským ľudom a vládou.

– Bombové útoky v Londýne sú útokmi na všetky národy, vyhlásili lídri priemyselne najvyspelejších krajín na summite G8

– Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jaap de Hoop Scheffer zvolal po teroristických útokoch v Londýne mimoriadny summit hlavného orgánu NATO Severoatlantickej rady.

– Nemecký minister vnútra Otto Schily oznámil, že v piatok odcestuje do Londýna.

– Britský premiér Tony Blair vo štvrtok prisľúbil, že páchatelia teroristických útokov v Londýne budú odovzdaní do rúk spravodlivosti.

– Všetky britské denníky sa venujú teroristickým útokom na londýnske vlaky a autobus, pri ktorých zomrelo najmenej 37 ľudí a asi 700 bolo zranených.

– Afganský prezident Hámid Karzaj odsúdil bombové útoky v Londýne, ktoré zvrhnutý režim Talibanu označil za „cenu, ktorú britský ľud musí platiť za nepriateľskú politiku svojej vlády voči moslimskému svetu“.

– Výkonný výbor Európskej únie si na námestí Shuman v Bruseli uctil chvíľou ticha pamiatku obetí londýnskeho bombového útoku.

Najmenej 37 ľudí zahynulo pri sérii útokov v Londýne. Takto sa atentáty odvíjali:

08:51 miestneho času (09:51 SELČ) – Sedem ľudí zomrelo pri výbuchu v súprave metra 100 metrov od stanice Liverpool Street. K explózii došlo pri staniciach Moorgate, Aldgate a Liverpool Street.

08:56 (09:56 SELČ) – Spolu 21 ľudí zabil výbuch v metre neďaleko staníc King´s Cross a Russell Square.

09:15 (10:15 SELČ) – Záchrannú službu zavolali do stanice Liverpool Street po správe o explózii.

09:17 (10:17 SELČ) – Sedem osôb zahynulo pri výbuchu na stanici Edgware Road. Explózia roztrhla vozeň, prerazila stenu a zasiahla ďalšie dva vlaky metra.

09:24 (10:24 SELČ) – Britská dopravná polícia uviedla, že sa objavili správy o jednej osobe so život ohrozujúcimi zraneniami a viacerými „chodiacimi zranenými“.

09:33 (10:33 SELČ) – Londýnske metro zastavilo premávku – oficiálne v dôsledku výpadku prúdu.

09:33 (10:33 SELČ) – Správa o „ďalšom incidente“ na stanici Edgware Road.

09:40 (10:40 SELČ) – Britská dopravná polícia uviedla, že na staniciach Aldgate, Edgware Road, King’s Cross, Old Street a Russell Square sa vyskytli nehody s elektrickým prúdom, niektoré z nich spôsobili explózie.

09:47 (10:47 SELČ) – Najmenej dvaja ľudia zahynuli, keď výbuch roztrhal dvojpodlažný autobus na linke č. 30 z Hackney do Marble Arch. K explózii došlo na križovatke námestí Woburn a Tavistock.

10:00 (11:00 SELČ) – Národná rozvodná sieť, ktorá dodáva prúd metru, potvrdila, že s jej systémom neboli žiadne problémy.

10:02 (11:02 SELČ) – Scotland Yard vyhlásil, že jeho príslušníci pomáhajú pri „veľkom incidente“ a potvrdil, že došlo k stratám na životoch.

10:10 (11:10 SELČ) – Britského premiéra Tonyho Blaira informovali o chaose v metropole počas prestávky pri stretnutiach s lídrami štátov G8 na summite v škótskom Gleneagles.

10:13 (11:13 SELČ) – Predstavitelia odborov povedali, že ich informovali o najmenej jednej náloži v metre.

10:21 (11:21 SELČ) – Scotland Yard potvrdil „viacnásobné výbuchy“ v Londýne.

10:23 (11:23 SELČ) – Britská dopravná polícia potvrdila explóziu v autobuse na námestí Tavistock.

SITA/AP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hámid KarzajTony Blair