Slovan Bratislava - Lokomotiv Jaroslavľ
Obranca Slovana Bratislava Ivan Baranka sleduje ako sa jeho spoluhráč Matt Murley pokúša prekonať brankára Lokomotivu Jaroslavľ počas zápasu Kontinentálnej hokejovej ligy. Bratislava, 25. november 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v dôležitom utorňajšom zápase Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) s Lokomotivom Jaroslavľ 1:3. Úvodnému buly o 19:00 predchádzala minúta ticha za zosnulú legendu ruského hokeja Viktora Tichonova.

Obrazom: „Belasí“ prehrali s Lokomotivom Jaroslavľ

V bráne „belasých“ bol Johan Backlund, ktorého vyhlásili za najlepšieho brankára minulého týždňa v KHL. Do zostavy sa vrátili zranení hráči Matt Murley a Peter Ölvecký, Prvý menovaný pauzoval pre zranenie v dolnej časti tela od polovice októbra a vynechal dvanásť zápasov. Ölveckého pauza bola dlhšia, v utorok nastúpil na svoj siedmy zápas sezóny. Pre chorobu trénerovi Petrimu Martikainenovi v utorok chýbal útočník Tomáš Netík.

Bratislavčania sa opäť trápili v koncovke, z posledných siedmich zápasov majú gólový priemer 0,86. Naposledy strelili viac ako dva góly 2. novembra pri výhre 4:1 nad Vladivostokom. Slovan má naďalej problémy v domácom prostredí, z trinástich duelov v Slovnaft Arene vyhral iba štyri a s trinástimi bodmi je v tabuľke zápasov pred vlastnými fanúšikmi najslabší v celej súťaži.

Slovan opäť držal v kvalitnom stretnutí nad vodou Johan Backlund, doma sa ujali po presnom zásahu Václava Nedorosta vedenia, ale potom už mali opraty duelu pevnejšie v rukách hráči Lokomotivu.

Jaroslavľ si poistil pozíciu v najlepšej osmičke, na ktorú Slovan stráca sedem bodov. Pred súbojom zaznela v hale hymna, ktorej slová nekorešpondovali so súčasnou ruskou.

Ďalšie stretnutie odohrajú Bratislavčania vo štvrtok, kedy hostia Viťaz Podoľsk. V sobotu ich čaká Atlant Mytišči a túto domácu sériu zakončia v pondelok proti Metallurgu Novokuzneck.

VÝSLEDOK:
HC Slovan Bratislava – Lokomotiv Jaroslavľ 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

06:38 – 1:0 V. Nedorost (L. Nagy, M. Murley) – presilová hra

25:06 – 1:1 S. Koňkov (M. Thörnberg) – presilová hra

32:26 – 1:2 E. Galimov (D. Apaľkov, V. Višnevskij)

58:17 – 1:3 J. Averin – gól do prázdnej brány

Vylúčenia:

04:31 Kiriľ Kapustin (Lokomotiv) – 2+10 min. (napadnutie hlavy a krku)

06:28 Jegor Korškov (Lokomotiv) – 2 min. (vyhodenie puku)

07:19 Milan Bartovič (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

11:22 Martin Štajnoch (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

14:58 Martin Štajnoch (Slovan) – 2 min. (krosček)

14:58 Sergej Plotnikov (Lokomotiv) – 2 min. (krosček)

23:53 Ján Brejčák (Slovan) – 2 min. (vyhodenie puku)

37:17 Andrej Šťastný (Slovan) – 2 min. (seknutie)

40:52 Sergej Plotnikov (Lokomotiv) – 2 min. (seknutie)

43:21 (Lokomotiv) – 2 min. (príliš veľa hráčov na ľade)

49:54 Matt Murley (Slovan) – 2 min. (hrubosť)

49:54 Staffan Kronwall (Lokomotiv) – 2 min. (hrubosť)

50:56 Michail Pašnin (Lokomotiv) – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 29:22, vylúčenia: 6:7 na 2 min., navyše: 5. Kapustin (Lokomotiv) – 10 min. za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Kulakov, Rogačov – Morozov, Sazonov (všetci Rus.), 9135 divákov

Slovan: Backlund – Štajnoch, Sigalet, J. Brejčák, Baranka, Sersen, V. Mihálik – T. Rachůnek, Surový, Bartovič – L. Nagy, V. Nedorost, Š. Ružička – Jeglič, Tičar, Vondrka – A. Šťastný, Murley, Ölvecký

Lokomotiv: Sanford – Jakovlev, S. Kronwall, Holös, A. Vasiliev, Pašnin, I. Gorochov, Ľubuškin, V. Višnevskij – Plotnikov, D. Apaľkov, Averin – Thörnberg, J. Novotný, Koňkov – Galimov, Platt, Kapustin – Korškov, Gračiov, Musatov

Slovan dostal v úvode možnosť dvoch presiloviek po sebe. Druhú už využil, keď Murley vrátil Sanfordom vyrazenú strelu do rohu šikovnou otočkou pred bránku, kde puk do siete usmernil Nedorost – 1:0.

Následne hrali dvakrát v početnej výhode aj hostia, vypracovali si viaceré šance, ale Backlund potvrdil, prečo získal ocenenie pre najlepšieho brankára týždňa KHL. Najskôr zlikvidoval pokus Koňkova spomedzi kruhov, potom mu pomohla pri pokuse Averina žŕdka a napokon si poradil aj s nájazdom Korškova.

Jaroslavľ bol smerom dopredu aktívnejší a robil domácej obrane veľké problémy.

Aj po prvej prestávke pokračoval súboj hráčov Lokomotivu s Backlundom. V 26. minúte pri presilovke za vyhodenie puku Brejčákom ešte gólman Slovana tvrdú strelu Thörnberga vyrazil, ale na dorážku Koňkova už nestačil – 1:1.

Autor vyrovnávajúceho gólu mal potom ďalšiu veľkú príležitosť, ale Backlund pohotovo zasiahol pravým betónom.

Na opačnej strane po tvrdej Ölveckého strele nedotlačil puk v skrumáži do siete Šťastný. Hra dostala tempo, útoky i šance sa striedali na oboch stranách. V 33. minúte zostal na modrej čiare nekrytý Galimov a prestrelil druhýkrát Backlunda – 1:2.

Slovan sa v tretej časti hry snažil urobiť niečo s výsledkom a tlačil sa pred Sanforda. Domáci sa trápili v koncovke, nepodarilo sa im presadiť ani v troch presilových hrách. Šance si vytvorili, ale v rozhodujúcom momente zlyhávali.

Necelé dve minúty pred koncom nevyšla domácim power-play a Averin dal do prázdnej bránky gólovú bodku za zápasom – 1:3.

Petri Matikainen (tréner Slovana): „Opäť to bol ťažký zápas pre nás. Napriek prehre som videl v našej hre pozitíva. Dnes sme hrali oveľa lepšie s pukom ako v iných zápasoch, utvorili sme si šance, ale čo z toho, keď sme opäť dali len jeden gól. Úloha trénera je zistiť, ako streliť viac gólov. S jedným gólom sa nedá vyhrať.“

Dave King (tréner Lokomotivu): „Bol to skutočne náročný zápas. Základ úspechu sme položili v prvej tretine v oslabeniach, keď sme zblokovali veľa striel. Veľmi dobre nám zachytal aj brankár.“

Johan Backlund (brankár Slovana): „Som sklamaný. Dnes sme hrali skutočne dobre, ale opäť sme doplatili na koncovku. Veľmi som túžil po víťazstve.“

Václav Nedorost (útočník Slovana): „Začali sme dobre, dali gól, ale potom sme prestali korčuľovať a v druhej tretine sme hrali často v oslabení. Pre nás to bol náročný zápas. Súperi hrali dobre do tela, výborne korčuľovali. Je strašné, že nevieme streliť gól. Chýba nám sebavedomie, ľahkosť, je to upracované. Aj dnes sme dvakrát nedostali puk do prázdnej bránky.“

Ladislav Nagy (útočník Slovana): „Jaroslavľ dobre korčuľoval i bránil. Dnes sme mali dvakrát prázdnu bránku pred nami, tie šance musíme premieňať. Nehrali sme zle, bojovali. Verím, že to už raz zlomíme. Musíme začať konečne vyhrávať.“

Viac k osobe Andrej ŠťastnýJán BrejčákJohan BacklundMartin ŠtajnochMilan BartovičPeter ÖlveckýTomáš Netík