Jemenský prezident je odhodlaný splniť požiadavky povstalcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povstalci obkľúčili rezidenciu jemenského prezidenta
Povstalci obkľúčili rezidenciu jemenského prezidenta. Foto: SITA/AP

SANÁ 22. januára (WEBNOVINY) – Jemenský prezident Abd Rabbu Mansúr Hádí vyjadril ochotu akceptovať požiadavky zmeny ústavy a zdieľania moci, ktoré mu predložili šiitskí povstalci. Tí od stredy rána, keď porazili jeho ochranné sily, strážia jeho rezidenciu.

Hádí vraj nedodržal dohodu o zdieľaní moci

Susedia Jemenu vývoj situácie v krajine odsúdili ako puč, Hautíovci ako aj niektorí prezidentovi spojenci však prevrat odmietajú. V stanovisku vydanom večer Hádí uviedol, že šiiti majú právo zastávať posty vo všetkých verejných inštitúciách a návrh ústavy, ktorý bol zdrojom nezhôd medzi ním a Hautíovcami, je otvorený zmenám.

Obrazom: Povstalci obkľúčili rezidenciu jemenského prezidenta

Povstalci, ktorí už majú v rukách celé hlavné mesto Saná vrátane prezidentského paláca, popierajú tvrdenia, že prezidenta zvrhli a tvrdia, že Hádí je stále pri moci. Vodca rebelov Abd al-Malik al-Hautí v nočnom televíznom vystúpení skritizoval Hádího, ktorý podľa neho nedodržal dohodu o zdieľaní moci uzavretú v septembri, keď Hautíovci obsadili Saná.

Úrady opäť otvorili prístupové cesty do Adenu

Úrady v jemenskom prístave Aden vo štvrtok opäť otvorili všetky prístupové cesty do mesta. Fungovať tiež začali aj všetky úrady. Prístav, letisko a cestné ťahy boli kvôli bezpečnostným dôvodom vyvolaných bojmi so šiitskými povstalcami uzavreté od stredy. Po akceptovaní požiadaviek, ktoré predložili povstalci, prístav opäť sprístupnili.

Video: Povstalci prevzali kontrolu nad prezidentským palácom

Rebeli z vplyvného klanu Hautíovcov však zostávajú rozmiestnení pri prezidentskom paláci ako aj pred sídlom prezidenta v Saná aj napriek prísľubu, že sa stiahnu z paláca, sídla premiéra, vojenskej základne a prepustia šéfa prezidentskej kancelárie.

Šiitská skupina so základňou na severe Jemenu sa zmocnila Saná po vlne násilia, ktorá si v meste vyžiadala najmenej 120 mŕtvych a tisíce obyvateľov donútila k úteku z domova. Hautíovci predtým organizovali v meste masové protesty, pričom požadovali ústupky od vlády, ktorú Hádí nakoniec odvolal.

Skupina bojuje za práva prívržencov šiitskej sekty známej ako zajdovci a podľa vlastných vyhlásení zároveň aj proti rozšírenej korupcii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať