Váhostav sa vyhol konkurzu, opozícia hovorí o podvode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Začiatok razenia tunela Svrčinovec
Začiatok razenia tunela Svrčinovec, ktorý je súčasťou úseku diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité - štátna hranica SK/PL za účasti predstaviteľov Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Národnej diaľničnej spoločnosti. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Reštrukturalizačný plán stavebnej firmy Váhostav-SK (Váhostav) sudkyňa Katarína Bartalská schválila. Informuje o tom webový portál Denníka N s odvolaním sa na dva zdroje blízke justícii.

Oficiálne by mal byť verdikt známy čoskoro, keď bude zverejnený v Obchodnom vestníku. Termín na rozhodnutie súdu uplynul v piatok 22. mája. „Manažérom Váhostavu sa tak otvorila cesta do budúcnosti, v ktorej bude stavať zákazky na stavbu diaľnic za stámilióny eur, ktoré už má spoločne s partnermi v konzorciách zazmluvnené so štátom, a bude sa aj uchádzať o ďalšie,“ uviedol portál Denníka N.

Konkurz by bol pre záujmy Juraja Širokého vo firme oveľa horšou alternatívou. Znamenalo by to rozpredaj firmy. „Túto možnosť by mala Bartalská poruke vtedy, keby si myslela, že takzvaná reštrukturalizácia, v ktorej sa Váhostav rozhodol očistiť od dlhov, bola v rozpore so zákonmi. Sudkyňa však na to zrejme dôvody nevidela,“ uviedol web.

Nezavážili ani hlasy opozičných poslancov, podľa ktorých má Široký dosť peňazí na to, než aby sa čistil od dlhov na úkor iných. Celú túto reštrukturalizáciu pritom sprevádzalo veľa pochybností o tom, či Váhostav nepostupoval pri škrtaní dlhov nezákonne.

Opozícia hovorí o podvode

Opozícia si myslí, že reštrukturalizácia Váhostavu bola podvodom a preukazovali to podľa nej pomerne jasné dôkazy. „Od toho, že aktíva prevyšovali pasíva, od nominácie správkyne až po prepojenie šéfa Váhostavu na schránkové firmy, ktoré si uplatňovali pohľadávky voči Váhostavu,“ povedal v pondelok na brífingu časti opozície nezaradený poslanec Daniel Lipšic (Nova) v súvislosti so zatiaľ neoficiálnymi informáciami o tom, že súd potvrdil reštrukturalizačný plán spoločnosti Juraja Širokého napriek rôznym pochybnostiam o priebehu tohto procesu.

Pokiaľ sa na súdoch a v prokuratúre neurobí výrazná personálna obmena, podľa lídra hnutia Nova Slovensko nebude právnym štátom. „Ak chceme, aby ľudia, ktorí zodpovedajú za kauzu Váhostav, boli postavení pred spravodlivosť, treba vymeniť špeciálneho prokurátora, vrcholných predstaviteľov Policajného zboru,“ povedal Lipšic. Ako uviedol, nie je potrebné meniť zákony, lebo je vysoké podozrenie, že konanie predstaviteľov a vlastníkov Váhostavu je trestné.

„Je to nadmieru jasné skoro každému, okrem orgánov činných v trestnom konaní,“ dodal. Lipšic pochybuje o tom, že Váhostav svoje záväzky v budúcnosti zaplatí. „Žiaden zisk Váhostav vykazovať nebude a reálne zisky, ktoré by mohol získať, budú tunelované cez schránkové firmy,“ dodal Lipšic.

Poslanec Igor Matovič (OĽaNO) vyhlásil, že peniaze, ktoré sa použijú na odškodnenie veriteľov Váhostavu, sú peniaze všetkých ľudí. „Použité peniaze pôjdu z tej istej špajze, do ktorej dávame všetci, ktorí máme účet v banke. Tri a pol milióna ľudí cez poplatky v bankách zaplatí bankový odvod, ktorý sa bude vyberať dlhšie ako sa vyberať mal,“ povedal Matovič. A z týchto peňazí podľa neho premiér Robert Fico odškodňuje namiesto Širokého, ktorý si „užíva svoju megavilu na Bahamách“.

Drobní veritelia budú na peniaze čakať roky

Reštrukturalizácia Váhostavu dostala zelenú, no drobní veritelia budú podľa SDKÚ-DS ďalšie roky čakať, kým uvidia všetky svoje peniaze. Strana informovala, že pozná jednoduchý a účinný spôsob, ako zabrániť vzniku situácií, keď živnostníci a malí podnikatelia na konci subdodávateľského reťazca nedostanú za svoju prácu zaplatené.

„Tento model v súčasnosti aplikujeme na Bratislavskej župe pri verejnej súťaži na modernizáciu kraja za 42 miliónov eur. Tým najslabším, teda živnostníkom a drobným podnikateľom v dodávateľskom reťazci v zmluve s víťazom tendra garantujeme, že ich faktúry za dodané práce a služby budú uhradené,“ uviedol predseda SDKÚ-DS a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Umožňuje to podľa neho platný právny systém a stačí na to iba vôľa verejného obstarávateľa. Tvrdí, že keby sa rovnaký model uplatňoval pri všetkých súťažiach už v minulosti, živnostníci a drobní podnikatelia by mali od Váhostavu uhradené všetky faktúry a nečakali by týždne či súd schváli reštrukturalizáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicIgor MatovičJuraj ŠirokýPavol FrešoRobert Fico
Firmy a inštitúcie Váhostav - SK